Գավառական կիթառով աղջկանից մինչև պաշտամունքային կերպար՝ Զեմֆիրան անցել է երկար և փշոտ ճանապարհ՝ անջնջելի հետք թողնելով ռուսական երաժշտության պատմության մեջ և շարունակելով մնալ ժողովրդական և ստեղծագործել նույնիսկ 2022 թվականին Ռուսաստանը լքելուց հետո։
Զեմֆիրան ծնվել է Ուֆայում 1976 թվականին։ Մանկուց նա հետաքրքրություն է ցուցաբերել երաժշտության նկատմամբ, սովորել է դաշնամուր երաժշտական դպրոցում և երգել է երգչախմբում։ Հինգ տարեկանում նա իր դեբյուտը կատարել է Ուֆայի տեղական հեռուստաալիքում՝ ծույլ որդերի մասին երգով։ Երաժշտությանը զուգահեռ նա ակտիվորեն զբաղվել է սպորտով, նույնիսկ դարձել է կանանց բասկետբոլի ազգային հավաքականի ավագը։ Սակայն արվեստը գերակշռել է. դպրոցից հետո արտիստը թողել է բասկետբոլը և գնացել մասնագիտական երաժշտական կրթություն ստանալու։
Երաժշտական դպրոցն ավարտելուց հետո Զեմֆիրան աշխատել է որպես օպերատոր «Եվրոպա Պլյուս Ուֆա» ռադիոկայանում, որտեղ հանդիպել է երաժիշտների, որոնք հետագայում դարձել են իր առաջին խմբի անդամներ: Հենց այդ ժամանակ էլ սկսել են ձևավորվել ապագա հիթերի առաջին ուրվագծերը:
Զեմֆիրայի կարիերայի վճռորոշ պահը նրա հանդիպումն էր «Մումիյ Տրոլ» խմբի պրոդյուսեր Լեոնիդ Բուրլակովի հետ: Նա գնահատել է երիտասարդ երգչուհու տաղանդը և առաջարկել նրան համագործակցություն: Այսպիսով, 1998 թվականին Զեմֆիրան տեղափոխվել է Մոսկվա՝ Իլյա Լագուտենկոյի հետ համատեղ իր դեբյուտային ալբոմի վրա աշխատանքները սկսելու համար: 1999 թվականին թողարկված «Զեմֆիրա» դեբյուտային ալբոմը կամուրջ է դարձել արտիստի և իր երկրպագուների բանակի միջև: Նա իր սերնդի հետ խոսել է նրանց համար հասկանալի լեզվով՝ անդրադառնալով սիրո, միայնության, ինքնաճանաչման և անարդարության դեմ բողոքի թեմաներին: Ահա թե ինչին էր այդքան երկար սպասում ռուս ունկնդիրը, որի համար հասանելի էին միայն տղամարդկանց ռոք խմբեր: Նրա երգերը պարզապես տեքստեր և մեղեդիներ չեն, այլ ձայնային լանդշաֆտներ, որոնցում կարող ես կորչել և նորից գտնել քեզ։ Հեշտ է կապվել նրա հետ, կա այդ զգացողությունը, որ «նույն ալիքի երկարության վրա» ես անծանոթի հետ, երգ լսելը փոխարինում է մտորումներին և մեդիտացիային։ Զեմֆիրայի երաժշտությունը հասկանալի է միանգամից մի քանի սերունդների համար՝ նրանց, ովքեր մեծացել են նրանով, և նրանց, ովքեր նրա մասին գիտեն ինտերնետից։ Նա, կարծես, շոու-բիզնեսից դուրս է, և սա նույնպես ունի իր յուրահատուկ հմայքը։
Զեմֆիրայի երևանյան համերգի տոմսեր – սա ձեր սիրելի երգչուհու համերգն է, որը անպայման չարժե բաց թողնել։

От провинциальной девочки с гитарой до культовой фигуры Земфира прошла долгий и тернистый путь, оставив неизгладимый след в истории отечественной музыки и продолжая оставаться популярной и творить даже после того, как покинула Россию в 2022 году.
Земфира родилась в Уфе в 1976 году. С детства проявляла интерес к музыке, занималась в музыкальной школе по классу фортепиано и пела в хоре. Уже в пять лет дебютировала на местном уфимском канале с песней про ленивого червячка. Параллельно с музыкой активно занималась спортом, стала даже капитаном команды женской национальной сборной по баскетболу. Однако, искусство взяло верх – после школы занятия баскетболом артистка оставила, и отправилась получать профессиональное музыкальное образование.
После окончания музыкального училища Земфира работала оператором на радиостанции «Европа Плюс Уфа», где и познакомилась с музыкантами, которые впоследствии стали участниками ее первой группы. Именно тогда начали формироваться первые наброски будущих хитов.
Решающим моментом в карьере Земфиры стало знакомство с Леонидом Бурлаковым, продюсером группы «Мумий Тролль». Он оценил талант молодой певицы и предложил ей сотрудничество. Так, в 1998 году Земфира переехала в Москву, чтобы начать работу над своим дебютным альбомом уже вместе с Ильей Лагутенко. Дебютный альбом «Земфира», вышедший в 1999 году стал мостом между артисткой и армией ее поклонников. Она говорила со своим поколением на понятном ему языке, затрагивая темы любви, одиночества, поиска себя и протеста против несправедливости. Именно этого так долго ждал российский слушатель, которому пока еще были доступны только мужские рок-группы. Её песни — это не просто тексты и мелодии, а звуковые ландшафты, в которых можно потеряться и найти себя заново. С ней легко себя ассоциировать, появляется то самое ощущение «одной волны» с незнакомым человеком, прослушивание песни заменяет рефлексию и медитацию. Музыка Земфиры понятна сразу нескольким поколениям: тем, кто вырос на ней и тем, кто знает о ней из интернета. Она как будто вне шоу-бизнеса, и в этом тоже есть особенный шарм.