Զեմֆիրան հայտնի ռուս ռոք երգչուհի, կոմպոզիտոր, երաժիշտ, բանաստեղծուհի է։
Ուֆայից մի աղջիկ, որը սիրում է երաժշտություն և բասկետբոլ, 90-ականների վերջին նվաճեց ոչ միայն իր հայրենի շրջանի և հսկայական Ռուսաստանի ունկնդիրներին, այլև այլ մայրցամաքների երաժշտասերներին։ Մանկուց ապագա երգչուհին հաճախել է դաշնամուրի երաժշտական դպրոց, որն ավարտել է գերազանցությամբ, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոց։ Նա ինքնուրույն սովորել է կիթառ նվագել, տիրապետել է երգեր ձայնագրելու ծրագրերին։ Նա նաև հաջողությունների է հասել սպորտում. նա եղել է բասկետբոլի ազգային պատանեկան հավաքականի ավագը, որի հետ նվաճել է Ռուսաստանի առաջնությունը։ Սակայն երաժշտությունը գերակշռել է սպորտին։
Հաջող հանգամանքները Զեմֆիրան բերել են Մոսկվա, որտեղ նա ձայնագրել է իր առաջին դեմո սկավառակը։ Ստեղծագործությամբ տարված՝ երգչուհին օգտվել է ճակատագրի տված հնարավորությունից, հավաքել է խումբ և գլխապտույտ նվիրվել իր դեբյուտային ալբոմի աշխատանքին։ Այն թողարկվել է 1999 թվականին։
Ներկայումս նրա սկավառակագրությունը ներառում է 7 ալբոմ։ «Պոչեմու», «Դևոչկա ս պլեյերոմ», «Սինոպտիկ», «Իսկալա», «Լոնդոն» և շատ ուրիշներ հայտնի և սիրված են մի քանի սերունդների կողմից: Նրա երգերը պարունակում են մտորումներ, տխրություն, հույսեր, սեր: Դրանք երաժշտականորեն բազմազան են և հեռու են միատարր լինելուց:
Զեմֆիրայի երգերը նկարահանվել են ֆիլմերում, դրանցից շատերը դարձել են մեգա-հիթեր և արժանացել մրցանակների: Նրա ալբոմները վաճառվել են հարյուր հազարավոր օրինակներով, իսկ նրա համերգները որոտացել են Ռուսաստանի և արտերկրի խոշորագույն վայրերում: «Նաշեստվիե», «Մաքսիդրոմ», «Ստերեոլետո», «Ռոք Արենա» փառատոները չէին կարող անել առանց նրա:
Զեմֆիրան միշտ տարբեր է, անսահման տաղանդավոր և ստեղծագործաբար անհանգիստ, և բազմիցս արժանացել է ինչպես քննադատության, այնպես էլ հավանության մամուլի և գործընկերների շրջանում: Նա զարմացնում է, դիպչում է հոգու խորքին, հուզում և միավորում է այդքան տարբեր մարդկանց իր երգերով: Նրան կարելի է վստահորեն անվանել ժամանակակից սերնդի կուռք, և նրա ոճը յուրահատուկ հետք է թողնում երաժշտության աշխարհում։
Որպեսզի չբաց թողնեք նրա ելույթը դիտելու հնարավորությունը, կարող եք գնել տոմսեր և դիտել մեր կայքում տեղադրված պաստառը՝ այն պարզ է և հարմար։

Деятельность: артист
Уфимская девчонка, увлекающаяся музыкой и баскетболом, в конце 90-х покорила не только слушателей родного края и огромной России, но и меломанов на других континентах. С детства будущая певица посещала музыкальную школу по классу фортепиано, которую окончила с отличием, как и общеобразовательную. Сама научилась играть на гитаре, освоила программы для записи песен. В спорте тоже добилась успехов: была капитаном национальной юниорской сборной по баскетболу, с которой выиграла первенство России. Но музыка взяла верх над спортом.
Успешно сложившиеся обстоятельства привели Земфиру в Москву, где и состоялась запись первого демо-диска. Увлечённая творчеством, певица использовала данный судьбой шанс, собрала группу и с головой ушла в работу над дебютной пластинкой. Её релиз состоялся в 1999 году.
Сейчас в её дискографии 7 альбомов. «Почему», «Девочка с плейером», «Синоптик», «Искала», «Лондон» и многие другие знают и любят несколько поколений. В её песнях — размышления, грусть, надежды, любовь. Они разноплановы в музыкальном плане и далеки от однотипности.
Песни Земфиры звучат в фильмах, многие из них стали мега-хитами и удостоены наград. Её альбомы расходились сотнями тысяч, а концерты гремели на крупнейших площадках России и за рубежом. Без неё не обходились фестивали «Нашествие», «Максидром», «Stereoleto», «Рок-Арена».
Земфира всегда разная, безгранично талантливая и творчески неугомонная не раз вызывала и критику, и одобрение в прессе и среди коллег. Она удивляет, трогает до глубины души, будоражит и объединяет своими песнями таких разных людей. Её смело можно назвать кумиром современного поколения, а её стиль — неповторимым отпечатком в мире музыки.
Чтобы не упустить возможность увидеть ее выступление, вы можете купить билеты и ознакомиться с афишей на нашем сайте — это просто и удобно!