Զեմֆիրան մեծ համերգ կտա Հայաստանում
Հինգ տարեկանում ապագա երգչուհին սովորում էր երաժշտական դպրոցում, որտեղ նվագում էր դաշնամուր և մենակատար էր երգչախմբում։ Միևնույն ժամանակ, նա տեղական հեռուստաալիքով մանկական երգ է կատարել։ Աղջիկը յոթ տարեկան էր, երբ գրեց իր առաջին երգը։ Նա հիացած էր Վիկտոր Ցոյի աշխատանքով, և նրա սիրտը նույնպես «պահանջում էր փոփոխություն»։ Դպրոցում Զեմֆիրան լրջորեն զբաղվում էր բասկետբոլով, բավականին պրոֆեսիոնալ կերպով՝ խաղալով կարևոր խաղարկողի դիրքում։ Նա թիմի ամենացածրահասակն էր, բայց դա չխանգարեց Զեմֆիրային դառնալ Ռուսաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագը։ Նա ստիպված էր ընտրություն կատարել՝ սպորտ, թե՞ երաժշտություն։ Աղջիկը ընդունվել է Ուֆայի արվեստի քոլեջ՝ փոփ-ջազ վոկալի բաժնում, որը հաջողությամբ ավարտել է՝ ձեռք բերելով ավելի շատ գիտելիքներ և փորձ։ Ուսման ընթացքում նա գումար էր վաստակում՝ Բաշկորտոստանի Հանրապետության մայրաքաղաքի ռեստորաններում կատարելով հայտնի երգեր, իսկ 1996 թվականին աշխատանքի անցավ տեղական ռադիոկայանում։
1998 թվականի վերջին Զեմֆիրան սկսեց աշխատել իր առաջին դեբյուտային ալբոմի վրա, որի ձայնագրությանը ակտիվ մասնակցություն ունեցավ «Մումիյ Տրոլ» խմբի ղեկավար Իլյա Լագուտենկոն։ Այդ ժամանակ, նոր երիտասարդ տաղանդներ փնտրելով, նա լսեց Զեմֆիրայի ձայնը և գիտակցեց նրա ներուժը որպես ապագա աստղ։ Սկավառակը թողարկվել է 1999 թվականի մայիսին և ունեցել է մեծ հաջողություն։ Առաջին շրջագայությունը, որը սկսվեց ալբոմի թողարկումից երեք ամիս անց, նույնպես գերազանցեց բոլոր սպասումները՝ համերգներով, որոնք ամբողջությամբ վաճառվեցին։ Շրջագայության ավարտին երգչուհին արդեն ակտիվորեն մասնակցում էր տարբեր ռոք փառատոների: «Զեմֆիրա» դեբյուտային հավաքածուն դարձավ 2000 թվականի ամենատարածված սկավառակը Ռուսաստանում, ինչպես նաև երգչի ամբողջ սկավառակագրության ամենահաջողակը։ Ավելի ուշ՝ 2004 թվականին, նա կատարեց իր ամենատպավորիչ զուգերգերից երկուսը՝ մեկը Իլյա Լագուտենկոյի հետ «Մաքսիդրոմե ռոք փառատոնում, իսկ երկրորդը՝ Queen-ի հետ «MTV Russia Music Awards»-ում՝ Ֆրեդի Մերկուրիի անմահ «We are the Champions» երգը։ Նրա հաջորդ ալբոմը դարձավ ևս մեկ առաջընթաց ռուսական ռոքի պատմության մեջ։ «Ներիր ինձ, սեր իմ»-ը սահմանեց համառուսական առցանց վաճառքի նոր ռեկորդ։ 2003 թվականի վերջին Զեմֆիրան արժանացավ MTV Europe Music Award-ին՝ որպես լավագույն ռուս կատարող։ Նրա հիթերն արդեն հայտնի էին ամբողջ Ռուսաստանում, և նրա համերգները վաճառվում էին։ Նրա երգերի քնարական բովանդակությունը արտացոլում է սերնդի խնդիրները։ Նա նաև Զեմֆիրայի հետ համատեղ նկարահանել է «Կանաչ թատրոն» (2008) մյուզիքլը, որը քննադատների կողմից դրական արձագանքներ է ստացել։ Կինոռեժիսոր և մտերիմ ընկերուհի Ռենատա Լիտվինովայի հետ միասին նա դարձավ «Ռիտայի վերջին հեքիաթը» (2012) ֆիլմի համապրոդյուսեր։ 2011, 2013, 2014 և 2015 թվականներին երգչուհին ընդգրկվել է Ռուսաստանի 100 ամենաազդեցիկ կանանց ցանկում։
Զեմֆիրայի երգերը հաճախ անդրադառնում են հուզական կորստի և մելամաղձության թեմաներին՝ զուգորդված անսասան նվիրվածության և անձնական ինքնազարգացման հետ։ Նրա երգերի տեքստերը ուսումնասիրում են կյանքի անորոշությունները՝ ընդգծելով դիմացկունությունն ու հուզական ուժը։ Այս համադրությունը խոր արձագանք գտավ նրա ունկնդիրների շրջանում՝ նրան դարձնելով ռուսական երաժշտության ականավոր դեմք։

Земфира даст большой концерт в Армении
Земфира Рамазанова – российская певица, которая навсегда останется частью отечественной культуры. В возрасте пяти лет будущая певица училась в музыкальной школе, где играла на фортепиано и была солисткой в хоре. В это же время она выступила на местном телеканале с детской песней. Девочке было семь лет, когда она написала первую песню. Она увлекалась творчеством Виктора Цоя, ее сердце тоже «требовало перемен». В школе Земфира серьезно занималась вполне профессионально баскетболом, играя на позиции важного разыгрывающего защитника. В команде она была ниже всех ростом, но это не помешало Земфире стать капитаном юношеской сборной России. Ей пришлось сделать выбор – спорт или музыка. Девушка поступила в Уфимское училище искусств на отделение эстрадно-джазового вокала, которое успешно окончила, приобретя еще больше знаний и опыта. Во время учебы она зарабатывала деньги, исполняя популярные песни в ресторанах столицы Республики Башкортостан, а в 1996 году устроилась работать на местную радиостанцию.
В конце 1998 года Земфира начала работу над своим первым дебютным альбомом, в записи которого принял активное участие Илья Лагутенко, лидер группы «Мумий Тролль», который тогда в поисках новых молодых талантов услышал голос Земфиры и понял перспективность ее как будущей звезды. Диск вышел в мае 1999 года и имел оглушительный успех. Первый тур, который начался через три месяца после выхода альбома, также превзошел все ожидания, на концертах были аншлаги. В конце тура певица уже активно участвовала в различных рок-фестивалях. Дебютный сборник «Земфира» стал самым популярным диском 2000 года в России, а также самым коммерчески успешным из всей дискографии певицы. Позже, в 2004 году, она исполнила два самых ярких своих дуэта: один с Ильей Лагутенко на рок-фестивале «Maxidrome», а второй с Queen» на «MTV Russia Music Awards» бессмертную песню Фредди Меркьюри «We are the Champions».
Ее следующий альбом стал очередным прорывом в истории русского рока. «Прости меня моя любовь» установил новый рекорд по общероссийским интернет-продажам. В конце 2003 года Земфира была удостоена премии «MTV Europe Music Award» как лучшая российская исполнительница, ее хиты знала уже вся Россия, ее концерты собирали аншлаги. Лирическое содержание ее песен отражает проблемы поколения. Также она стала продюсером музыкального фильма «Зеленый театр с Земфирой» (2008), который получил положительные отзывы критиков. Вместе с кинорежиссером и своим близким другом Ренатой Литвиновой она стала сопродюсером фильма «Последняя сказка Риты» (2012). В 2011, 2013, 2014 и 2015 годах певица входила в Топ-100 самых влиятельных женщин России.
Песни Земфиры часто затрагивают темы эмоциональной утраты и тоски в сочетании с непоколебимой преданностью и личностным саморазвитием. Ее тексты исследуют жизненные неопределенности, подчеркивая жизнестойкость и эмоциональную силу. Это сочетание нашло глубокий отклик у ее слушателей, сделав ее заметной фигурой в российской музыке.