Զեմֆիրան այս ամռանը համերգ կտա Հայաստանում
2025 թվականին երգչուհի Զեմֆիրան նախատեսել է շրջագայություն Ամերիկայի, Եվրոպայի և Ասիայի քաղաքներով։ Կատարողը նախատեսում է այցելել երկու տասնյակից ավելի քաղաքներ, և վերջերս նրա շրջագայությունների ցանկում ավելացել է նաև Հայաստան այցելությունը։
Զեմֆիրան լայնորեն հայտնի է ինչպես Ռուսաստանում, որտեղ նա սկսել է իր ստեղծագործական ուղին, այնպես էլ արտերկրում, քանի որ կատարողը մի քանի տարի առաջ արտագաղթել է Ֆրանսիա։ Զեմֆիրայի արտասահմանյան կարիերան բավականին հաջող է եղել։ Նա դեռևս պահանջված է, նրա ժողովրդականությունը ոչ միայն չի նվազում, այլև աճում է, երգչուհին շարունակում է ապրել ստեղծագործելով և գրել նոր երգեր։ Նրա 2023 թվականի ալբոմը, որը ստեղծվել է իր զարմիկի հետ միասին՝ «Զեմֆիրան Լուկայից», ստիպում է մտածել բաժանումների և միայնության մասին այս անկանխատեսելի շրջադարձերով լի աշխարհում։
Զեմֆիրան միշտ եղել է սերնդի ձայնը։ Մի ժամանակ շատ երիտասարդ էին, բայց ժամանակի ընթացքում, երբ արտիստուհին ինքը հասունացավ, նրա երաժշտությունը սիրվեց ավագ սերնդի կողմից: Զեմֆիրայի երգերը լի են խորը, բազմաշերտ պատկերներով, որոնք յուրաքանչյուր ունկնդիր ազատ է մեկնաբանել սեփական փորձի հիման վրա: Նա միշտ չափազանց անկեղծ է, և նրա համար գլխավորը սեփական ստեղծագործությունն է: Նա շարունակում է ընկերանալ և համագործակցել Ռենատա Լիտվինովայի հետ, ով նույնպես աքսորվեց 2023 թվականի հայտնի իրադարձություններից հետո: Լիտվինովան իր ներկայացումները բեմադրում է Փարիզի թատրոնում, իսկ Զեմֆիրան գրում է դրանց համար երաժշտական նվագակցություն:
Զեմֆիրան անցյալ տարի հայտարարեց տարբեր քաղաքներում և երկրներում նոր շրջագայության մասին: Երգչուհու խոսքով՝ նա արտասահմանում ստեղծագործական ինքնադրսևորման ավելի շատ հնարավորություններ ունի, քան հայրենիքում: Նրա համերգները լիքն են մարզադաշտերով, երկրպագուների բանակը արագորեն աճում է, իսկ երգչուհին ինքը՝ անսպառ ոգեշնչմամբ, այրվում է իր երաժշտության բազմաթիվ երկրպագուների ուրախության համար։
Զեմֆիրայի «Հրազդան» մարզադաշտում կայանալիք համերգի տոմսերը խարիզմատիկ տաղանդավոր արտիստի շքեղ շոու են, որտեղ կհնչեն ինչպես հին, հայտնի հիթեր, այնպես էլ նոր երգեր։

Zemfira to give concert in Armenia this summer
In 2025, singer Zemfira has planned a tour of cities in America, Europe and Asia. The performer plans to visit more than two dozen cities and recently a visit to Armenia was added to her tour schedule.
Zemfira is widely known both in Russia, where she began her creative path, and abroad, because the performer emigrated to France several years ago. Zemfira's career abroad has been quite successful. She is still in demand, her popularity is not only not decreasing, but also growing, the singer continues to live by creativity and write new songs. Her 2023 album, created together with her nephew, "Zemfira from Luka", makes you think about breakups and loneliness in this world full of unpredictable turns.
Zemfira has always been the voice of a generation. Once very young people, but over time, when the artist herself became more mature, her music was loved by the older generation. Zemfira's songs are filled with deep multi-layered images that each listener is free to interpret based on their own experience. She is always extremely sincere, and the main thing for her is her own creativity. She continues to be friends and collaborate with Renata Litvinova, who also went into exile after the well-known events of 2023. Litvinova stages her performances in a Parisian theater, and Zemfira writes musical accompaniment for them.
Zemfira announced a new tour of different cities and countries last year. According to the singer herself, she has even more opportunities for creative self-realization abroad than she had in her homeland. Her concerts gather full stadiums, the army of fans is growing rapidly, and the singer herself is burning with inexhaustible inspiration to the delight of numerous fans of her music.
Tickets for Zemfira's concert at the Razdan stadium is a grand show of a charismatic talented artist, in which both old, well-known hits and new songs will be performed.